neděle 21. září 2014

Uherský Brod – Den otevřených památek


Dnes, v neděli 21. září, proběhl v Uherském Brodě Den otevřených památek, a nutno podotknout, že k vidění toho bylo opravdu spousty. Tak jdeme na to! 


Hned ze začátku se přiznám, že i když toto město považuji za svůj takový druhý domov (přece jen mám zde půlku rodiny a vystudoval jsem zde střední školu), musím říct, že ho vlastně, co se týče historických pamětihodností, ani moc neznám. Měl jsem samozřejmě navštívené kostely, či muzeum Jana Amose Komenského, ale tím to tak nějak haslo. No a právě dnes bylo načase všechno napravit. V oficiální pozvánce nás tedy zvali na následující:


„Radnice a podzemí, Panský dům – prohlídková trasa Galerie DK, expozice Václava hraběte z Kounic, Knihovna Františka Kožíka (výstava modelů vláčků - zrcadlový sál Panského domu, Všední i nevšední krása - stačí se rozhlédnout... výstava fotografií Lenky Jarošové a Aleny Hlaváčkové – foyer knihovny. Po celý den bude probíhat bezplatná registrace nových čtenářů.), ochoz, obřadní síň, Muzeum J.A. Komenského (videoprojekce Musaionfilm 2014), Farní kostel, barokní sály na faře od 13.00, Chrám Mistra Jana Husa, Dominikánský kostel (prohlídky s průvodcem v 11.00, 13.00 a 15.00), židovský hřbitov, kaple na starém hřbitově, Kaple Andělů strážných v parku,Pivovar Uherský Brod (prohlídky ve 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 hod.), Dům dětí a mládeže, Hvězdárna DK (starty vodních raket – pracovníci hvězdárny Vsetín, ukázky leteckých modelářů z Prakšic a Pašovic), Městské informační centrum, Základní umělecká škola (vystoupí žáci hudebního, výtvarného a literárně dramatického oboru), výstava betlémů ze sbírky manželů Mahdalových – U Žlebu 734 (pod Donou)“ 


Hvězdárna Uherský Brod

Tudíž jistě chápete, že k projítí toho bylo hodně, ale času relativně málo. My se jako první vydali do hvězdárny, kde byla možnost podívat se skrze obří teleskop zaměřený na Slunce. Venku v tu chvíli probíhaly ukázky leteckých modelářů z Pašovic. Po hvězdárně jsme si udělali menší radost s keškou, nacházející se u kapličky svatého Václava nad hřbitovem (samozřejmě jsme ji našli) a už následoval přesun do centra města a s ním i mnohé památky.

Výhled z Panského domu

Mezi navštívenými místy, ze kterých se zde po článku povalují různé fotografie, tedy byla japonská zahrada nalézající se v Domě dětí a mládeže, panský dům s obřadní síní, výstavami všeho druhu, či městská radnice. V té se mi líbilo asi nejvíce to, jak to měli celé připravené pro děti. Ve vrchním patře mezi kancelářemi se nacházela osada vodníků, zatímco dole v podzemí (a tohle se mi z celého dne líbilo asi nejvíce) bylo vybudováno překrásné peklo s úžasnými čertovskými maskami, které se mohly klidně rovnat i těm z Mariazell. Někteří čerti byli schováni v temnotě a na nebohé turisty bafali :D Všude spousta mlhy, vše zabarveno do ruda. Hned při vstupu vás přivítala čertovská recepční se slovy: „Ach, ty vaše hříchy cítím už od schodů!“ Ty její hlášky byly kultovní! A zcela nečekaně bylo v pekle opravdu vedro, takže jsme ho raději po chvíli zase opustili. Krom jiného byla na radnici k dostání zdarma i kniha Dramata města či videokazeta o Uherském Brodě.

 

Samozřejmě jsme si i prohlédli náměstí, které však zatím vypadá jak po výbuchu bomby. Je v opravě, takže tak zatím vypadat může, ale je škoda, že do Růžencové ještě nebude hotové. Skrze díry a překážkovou dráhu v chodníku jsme se pak dostali až na faru, kde jsme měli možnost vidět překrásné barokní sály v prvním patře budovy. 

Náměstí v rekonstrukci
Fara
Jedno z míst, které jsem chtěl v Brodě vždycky navštívit, byl uzavřený židovský hřbitov nalézající se kousek od babiččina domu. Dnes konečně se mi to splnilo a musím uznat, že atmosféru má úžasnou. Říká se, že to je jeden z nejzachovalejších židovských hřbitovů vůbec. Toto místo je smutnou připomínkou hrůz druhé světové války. Na většině náhrobcích vidíte úmrtní roky 1941-1945, v kapli se pak nachází pamětní deska se seznamem padlých. Na tomto místě se nám stala i jedna zvláštnost. Z nevysvětlitelných důvodů, pouze na tomto hřbitově jsou fotky jiné, než všude jinde. Jako by byly foceny přes nějaký filtr. Nevím proč, nevím jak, ale je to tak. Že by nějaká podivná energie? Pár jich normálních je, ale většina je taková jak vidíte z fotek pod. 

Židovský hřbitov



Posledním navštíveným místem byl Uherskobrodský pivovar, které je proslulý svým pivem Janáček, dnes tedy přejmenovaným na pivo Uherský Brod. Hned při vstupu jsme dostali lístek na pivo zdarma (Ach ty volby. Není to krásné, když dělají strany vše pro to, abychom je volili?) a po té se vydali na prohlídku pivovaru taktéž zdarma :)

Uherskobrodský pivovar

Myslím si, že Uherský Brod toho má k nabídnutí opravdu hodně. Mají zde překrásné památky, dokonale dochované hradby, zámeček, věže, židovský hřbitov, ale z nějakého důvodu to neumí úplně prodat a to je škoda, protože potenciál tady rozhodně je. I samotné googlení o této akci nebylo až tak snadné, takže na marketingu by to chtělo taky ještě určitě zapracovat. Věřím ale, že se to do budoucnosti určitě zlepší :)

Žádné komentáře:

Okomentovat